Obavijesti

Objavljena godišnja publikacija Europske komisije „Pregled obrazovanja i osposobljavanja za 2018. godinu“


U listopadu 2018. godine objavljena je godišnja publikacija „Pregled obrazovanja i osposobljavanja za 2018. godinu“ (Education and Training Monitor 2018), koju izdaje Europska komisija, a odnosi se na praćenje ostvarivanja zajedničkih ciljeva 28 zemalja članica EU u području obrazovanja i osposobljavanja.

U ovogodišnjem Pregledu posebna je pozornost usmjerena na temu građanskog obrazovanja, jer se prema istraživanjima samo 53% učenika i studenata u Europi osjeća „Europljanima“. Pregledom su obuhvaćeni i najnoviji podaci o nacionalnim odgojno-obrazovnim sustavima, studije, izvještaji, strateški dokumenti obrazovnih politika te primjeri nacionalnih obrazovnih mjera kojima se ostvaruju zajednički ciljevi.

Predstavljen je pozitivan pregled napretka na razini Europske unije u postizanju ciljeva Strategije Europa 2020 u području obrazovanja i osposobljavanja. Rano napuštanje obrazovanja i osposobljavanja iznosilo je 10,6% 2017. godine, što je samo malo više od cilja od 10%. Povećanje postotka osoba s fakultetskim obrazovanjem od 40% praktički je postignut, s 39,9% stanovništva u dobi između 30-34 godina starosti koji imaju kvalifikaciju treće razine. Udio zaposlenih diplomiranih studenata iznosi 80%, samo 2% ispod referentne vrijednosti koju se želi doseći do 2020.
Ipak, Europska komisija je zabilježila neke nedostatke na području obrazovanja odraslih i mobilnosti studenata. Naime samo je 10,7% visokoškolskih diplomata mobilno, u usporedbi s ciljem od 20%.

Što se tiče napretka Hrvatske u postizanju ciljeva iz Strategije Europa 2020 za obrazovanje i osposobljavanje, primijećeno je da su započele ambiciozne reforme u obrazovanju i osposobljavanju, te da je počela kurikularna reforma kao pilot projekt kojom se želi unaprijediti kvaliteta i relevantnost osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja. Istaknuto je da su građanske vještine hrvatskih učenika na solidnoj razini, uzimajući u obzir da nastavnici ne posvećuju dovoljno vremena građanskom obrazovanju te da sami nisu dovoljno pripremljeni niti educirani za tu temu.
Prema izvještaju u Hrvatskoj 28,7% stanovništva u dobi između 30-34 godina starosti ima fakultetsko obrazovanje dok je prosjek za Europsku uniju 39,9%. Istaknuto je da je Hrvatska napravila veliki iskorak omogućujući osobama u nepovoljnom položaju pravedniji pristup tercijalnom obrazovanju.

Više: (ovdje)

Sadržaj ove internetske stranice isključiva je odgovornost Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.